23nd. GKC Børne/ungdoms cup


28. april 2019

Søndag d. 28. April var der igen indbudt til "Børne/ungdsoms-cup" i dojoén på Gladsaxe Møllevej.
Det var med stor spænding for arrangør, da vi for første gang skulle køre med det nye kata system, hvor bedømmelsen sker på tablets, og resultatet kommer op på skærmen. Efter lidt start vanskeligheder i første pulje, fik de systemet op og køre, og resten af puljerne, kørte de rigtigt godt. Stort tak til folkene bag, Kristian & Morten.

Små 50 veloplagte deltagere fra Tiger-, Drage-, Cobra-, ungdom og Panterholdene kastede sig ud i konkurrencerne i både kata og kumite.

Alle gjorde en stor indsats og det blev til mange flotte og underholdende kampe på arealet.

GKK´s altid velassorterede bod krydrede tilværelsen for både deltagere, forældre og pårørende med Slush-Ice, kager, slik, kaffe mm.

Vi havde allesammen en rigtig god dag og vi siger tak til alle der deltog i stævnet, dommere og coaches, unge officials og specielt forældre der gav en hånd med til arrangementet.

Vi glæder os til at se jer igen til næste Børne/ungdoms-Cup i GKK!

Se fotos HER

Resultater: Stoort tillykke til alle....:)

GULD
Anika TA. - kata Tiger
Magnus D. - kata Drager
Peter TJ. - kata Cobra
Alberte BS. - kata ungdom
Andrea-.Alberte-Andreas Kata hold
William LN. - kumite Panter
 Anika TA. - kumite Tiger
Magnus D. - kumite Drager
Peter TJ. -  kumite Cobra
Andrea SK. - kumnite Ungdom

SØLV
Alvin - kata Tiger
Oliver T. - kata Drager
Jonathan BK.- kata Cobra
Andreas H. - kata ungdom
Karatekids - kata Hold
Liam S.- kumite Panter
Cecilie C. - kumite Drager
Christine N. - kumite Cobra
Andreas H. - kumite ungdom


BRONCE
Isabel J.- kata Tiger
Ella IH.- kata Tiger
Ida H. - kata Drager
Linea HP. - kata drager
maltge SK. - kata Cobra
Christian EP.- kata Cobra
Sidsel L. - kata ungdom
Andrea SK. - kata ungdom
Maria-Stella -Christien- kata hold
Team Power - kata hold
Anton R. - kumite Panter
Theodor B.- kumite Panter
Ella IH. - kumite Tiger
Alvin V.- kumite Tiger
Linea HP.- kumite Drager
Faustas - kumite drager
Malthe SK.- kumite Cobra
Malik B.- kumite Cobra
Alberte BS.- kumite ungdom
Lea B. - kumite ungdom





Gladsaxe Karate Klub  |  Gladsaxe Møllevej 19 A, 1 sal  |  2860 Søborg  |  21 24 85 20  |  %>info@gladsaxekarateklub.dk  |